8 تفاوت دخترها با پسرها

دخترها با پسرها

دختربچه ها خیلی زودتر از پسربچه ها از پوشک جدا می شوند. در حالی که دختربچه ها تمرین توالت رفتن را بین 22 تا 30 ماهگی شروع می کنند، اما در مورد پسربچه ها 3 ماه تا یکسال بیشتر طول می کشد تا مهارت های لازم توالت رفتن را به دست بیاورند.

 


 
1. مهارت های اجتماعی
دخترها بیشتر از پسرها می توانند احساسات و عواطف دیگران را درک کنند. با بررسی بیش از 100 مطالعه، محققین به این نتیجه رسیده اند که از همان کودکی، دخترها در شناخت عواطف افراد بر اساس حالت چهره آنها بهتر عمل می کنند. یافته های یک مطالعه در انگلیس نشان می دهد دختر بچه ها بیشتر از نگاه کردن به اشیا متحرک به صورت افراد نگاه می کنند در حالی که این عکس این مسئله در مورد پسران صادق است. با وجود آنکه مهارت درک حالت های چهره از زمان تولد وجود دارند اما در طول رشد، طبیعت و تربیت در این زمینه نقش دارند (تفاوت در این توانایی در مردان و زنان بزرگسال در مقایسه با کودکان دختر و پسر، دو برابر بیشتر است). متخصصین عقیده دارند دلیل این تفاوت این است که در روند رشد، دختران به بیان احساسات خود ترغیب می شوند در حالی که پسران به پنهان کردن عواطفشان تشویق می شوند.
 
همان طور که همه مادران می دانند، حساسیت پسربچه ها به هیچ وجه کمتر از دختربچه ها نیست، پس بهتر است از همان کودکی کلمات متناسب با احساسات مختلف را به پسربچه ها آموزش دهید. 
 
2. ترجیح اسباب بازی
نوزادان تفاوتی میان وسایل بازی دخترانه و پسرانه قائل نیستند. در واقع، تحقیقات نشان می دهند نوزادان پسر عاشق عروسک هستند. بنابراین می توان به این نتیجه رسید که علاقه پسربچه ها به اتومبیل و علاقه دختربچه ها به سرویس چای خوری از آنچه اجتماع به آنها تحمیل می کند، ناشی می شود اما با وجود اینکه بازار اسباب بازی های جنسیتی و فشار همسالان در مهدکودک می تواند بر سلیقه کودک در انتخاب اسباب بازی تاثیر بگذارد اما در عین حال شواهدی مبنی بر وجود عاملی ذاتی در ترجیح وسایل بازی خاص وجود دارد که از حدود یک سالگی آغاز می شود. در واقع، دختربچه هایی که در رحم مادر در معرض میزان بیشتری از هورمون های جنسیتی مانند تستسترون قرار می گیرند، بیشتر از حد میانگین به اتومبیل علاقه نشان می دهند. در تحقیقی که روی میمون ها انجام گرفته است، نرها بیشتر اسباب بازی های چرخ دار را به اسباب بازی های پارچه ای ترجیح دادند، در حالی که دختربچه ها به هر دو نوع اسباب بازی ها علاقه نشان دادند. نتیجه ای که می توان از این تحقیق گرفت این است دختربچه ها در مقایسه با پسربچه ها، انعطاف پذیری بیشتری در مورد وسایل بازی دارند. بهتر است در مورد پسربچه ها به جای اسباب بازی های کلیشه ای، انواع مختلف اسباب بازی را در اختیار آنها قرار دهید.
 
 
3. فعالیت های فیزیکی
اگر به هر کدام از پارک ها یا زمین های بازی سر بزنید، به ناچار تعداد زیادی پسربچه می بینید که مشغول دویدن، توپ بازی کردن و پریدن هستند. این تفاوت در فعالیت های فیزیکی، احتمالا در رحم آغاز می شود. با بررسی 46 تحقثق، محققان کانادایی به این نتیجه رسیده اند که نوزادان پسر در مقایسه با نوزادان دختر، بیشتر در رحم مادر حرکت می کنند. پسربچه ها هنگام تعویض پوشک بیشتر پیچ و تاب می خورند، کمتر در کالسکه آرام و قرار دارند و مسافت طولانی تری را چهار دست و پا می روند. ممکن است شما متوجه این تفاوت ها میان فرزند دختر و پسر خود نشده باشید اما دانشمندان عقیده دارند، با وجود آنکه یک پسر معمولی از یک دختر معمولی بیشتر حرکت نمی کند اما تقریبا همیشه پسربچه ها، فعال ترین بچه ها هستند. سعی کنید صرف نظر از جنسیت کودکان، آنها را با بازی های پرتحرک مانند رقص و قایم باشک مشغول کنید.
 
4.  مهارت های درک روابط فضایی 
یکی از دلایلی که پسرها معمولا در آزمون های مختلف ریاضی بهتر از دخترها عمل می کنند، توانایی بیشتر آنها در مهارت های درک روابط فضایی یا همان توانایی حل مسائل مرتبط با اندازه، فاصله و روابط میان اشیاء است. علاوه بر این، انتظارات اجتماعی در مورد مردان هم نقش بزرگی در تفاوت های جنسیتی دارند و به همین علت این تفاوت بسیار زود و از کودکی نمایان می شود. مطالعات نشان می دهند که پسربچه های 3 تا 5 سال می توانند تصور کنند که یک شی بعد از چرخش چگونه خواهد بود، در حالی که دختربچه ها در سنین مشابه قادر به انجام این کار نیستند.
برای پرورش این توانایی، به دختربچه ها اسباب بازی هایی از قبیل بلوک های خانه سازی بدهید، با آنها در مورد اعداد صحبت کنید، با آنها توپ بازی کنید و در زمان مناسب امکان انجام بازی های کامپیوتری مناسب کودکان که بر اشیا تمرکز دارند را برایشان فراهم کنید. 
 

5. پرخاشگری
جای تعجب نیست که حتی پیش از دو سالگی، پسربچه ها از دختربچه ها بیشتر پرخاشگر هستند. دانشمندان معتقدند هورمون تستسترون پیش از تولد، عامل مهمی است و اینکه  پسربچه ها در مقایسه با دختربچه ها  بیشتر تمایل دارند بازی هایی را انجام بدهند که به احتمال بیشتری شبیه همان کاری است که در بزرگسالی انجام خواهند داد: برخورد و درگیری فیزیکی. البته دختربچه ها هم فرشته نیستند، دختران نوپا در مقایسه با هر دو جنس  در زمان ورود به مدرسه ، سه برابر بیشتر لگد می زنند و گاز می گیرند چون در زمان ورود به مدرسه، هر دو جنس تا حدی اجتماعی شده اند که بتوانند به جای لگد زدن از کلمات استفاده کنند.
 
6. راه رفتن
با وجود اینکه بسیاری از والدین عقیده دارند پسربچه ها زودتر مراحل حساس مربوط به مهارت های حرکتی درشت مانند نشستن، چهار دست و پا رفتن، ایستادن و راه رفتن را پشت سر می گذارند و بسیاری از پزشکان کاملا به عکس این قضیه اعتقاد دارند اما هر دو اشتباه می کنند. تحقیقات نشان می دهند که هیچ تفاوت معناداری میان دخترها و پسرها در خصوص مهارت های درشت حرکتی وجود ندارد. هر دو جنس معمولا راه رفتن را بین 9 تا 16 ماهگی شروع می کنند، در حالی که در تحقیقی با موضوع توقعات والدین، مادران کودکان 11 ماهه به طور مداوم مهارت های فیزیکی پسربچه ها را تحریک و در مقابل مهارت های فیزیکی دختر بچه ها را سرکوب می کردند. این انتظار که پسربچه ها زودتر از دختربچه ها شروع به راه رفتن می کنند، ممکن است با مشخصات فیزیکی پسرها در ارتباط باشد چون معمولا پسرها از حدود 6 ماهگی از دخترها سنگین تر و بلند قدتر هستند. برای پرورش ماهیچه های کودک، دختر یا پسرتان را از همان ماه های اولیه تولد روی شکم بخوابانید و دقت کنید کودک زمان زیادی در کالسکه یا صندلی ماشین نباشد.

 
7. حرف زدن
یکی از مراحل  رشد که به طور مداوم مورد بحث قرار می گیرد، حرف زدن است. به طور میانگین، دخترها تقریبا یک ماه زودتر از پسرها شروع به صحبت می کنند که زمان آن تقریبا در نیمه اول سال دوم است. محققین انگلیسی دریافته اند بین سنین 18 تا 24 ماهگی، دختربچه ها در مقایسه با پسربچه ها به شکل معناداری دامنه لغات بزرگتری دارند. کارشناسان و متخصصین معتقدند تفاوت جنسیتی تنها 3% از تفاوت های کودکان در مهارت های کلامی را توضیح می دهد، در حالی که قرار گرفتن در معرض زبان و محیطی که در آن پرورش می یابند، حداقل 50% در شکل گیری مهارت های زبانی نقش دارد. صرف نظر از جنسیت کودک، پدرها و مادرها باید با بچه حرف بزنند و گاهی اوقات برای او کتاب بخوانند.
 
8. آموزش توالت رفتن
دختربچه ها خیلی زودتر از پسربچه ها از پوشک جدا می شوند. در حالی که دختربچه ها تمرین توالت رفتن را بین 22 تا 30 ماهگی شروع می کنند، اما در مورد پسربچه ها 3 ماه تا یکسال بیشتر طول می کشد تا مهارت های لازم توالت رفتن را به دست بیاورند و پوشک را کنار بگذارند. به طور میانگین، دخترها در 33 ماهگی می توانند تنها به توالت بروند اما پسربچه ها این توانایی را  تا 37 ماهگی به دست نمی آورند. بزرگترین تفاوت دختربچه ها و پسربچه ها، بی حرکت نشستن روی توالت به مدت 5 دقیقه است. به طور متوسط، دختران قادر در حدود 3 سال و 3 ماهگی می توانند این کار را انجام بدهند در حالی که پسربچه ها 5 ماه دیرتر قادر به انجام آن خواهند بود.
منبع: میگنا

کلمات کلیدی

کلینیک آسا، آسا کلینیک، مرکز مشاوره آسا، کلینیک روان شناسی آسا، مرکز مشاوره،روان شناس، روان شناسی، روانشناسی، کلینیک،دکتر، بیتا آجیل چی، دکتر بیتا آجیل چی، دکتر بیتا آجیلچی، مرکز مشاوره در سعادت آباد، روان شناس در سعادت آباد، asa clinic، clinic asa،ravanshenasi،psychology

اطلاعات تماس:

  • آدرس : سعادت آباد، نرسیده به میدان کاج، کوچه میرحسینی، بعد از چهار راه علامه شمالی، جنب بانک سپه، پلاک 46، واحد 2
  • ایمیل :info@asaclinic.ir
  • تلفن 1 : 22066510
  • تلفن 2 : 22060960

 

 

ساعات پذیرش:

از شنبه تا 5 شنبه : ساعت 13 تا 20

سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree